long 4 lashes serum

Układ pokarmowy człowieka

Układ pokarmowy człowieka

Aby żyć zdrowo konieczne jest odpowiednie dbanie o zdrowie, a więc o układ pokarmowy, który spełnia w naszym organizmie tak istotną rolę. Układ pokarmowy to zespół narządów spełniających różne funkcje. Jego głównym zadaniem jest pobieranie pokarmu i jego przeróbka mechaniczna, czyli rozdrabnianie, połykanie, mieszanie pokarmu i transport, a inne funkcje to funkcja chemiczna, czyli trawienie i wchłaniania strawionych substancji oraz wydalania tego, czego organizm nie potrzebuje, lub czego nie zdołał przetworzyć. Budowa tego układu zależy od rodzaju pobieranego pokarmu, a nieodłącznymi elementami tego układu są gruczołu trawienne, czyli wątroba i trzustka. Nierozerwanie związany z układem pokarmowym jest układ wydalniczy, który dla prawidłowego działania również potrzebuje odpowiedniego odżywiania. Ogromną rolę w dbaniu o zdrowie czyli w doprowadzeniu organizmu do dobrego stanu odgrywają przeróżne składniki, które musimy dostarczać do organizmu po to, aby on prawidłowo funkcjonował. Nie ma więc tak naprawdę sensu żadna dieta w stylu diety wegetariańskiej, bowiem trudno jest dostarczyć z nią odpowiednie składniki jakie daje nam na przykład mięso. Człowiek potrzebuje wszystkiego, a mówiąc wszystko mamy na myśli tłuszcze, cukry i białka oraz inne mikroelementy, bez których organizm nie będzie funkcjonować idealnie tak jak powinien.

Białka w życiu człowieka a dbałość o zdrowie

Białka w życiu człowieka a dbałość o zdrowie

Usuwanie jakichkolwiek niezbędnych człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania składników, które pełnią w organizmie istotne funkcje nie jest korzystne. Człowiek potrzebuje cukrów, tłuszczy i białek, aby odpowiednio funkcjonować, a więc jakakolwiek dieta wyłączająca te składniki z diety, o ile nie jest zalecone przez lekarza nie ma sensu i może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego pamiętajmy, że najważniejszy jest umiar. A dlaczego na przykład białka są tak istotne?
Białka to tak zwane związki organiczne o olbrzymiej masie cząstkowej, zbudowane z aminokwasów, a w organizmach żywych występuje ich ponad dwadzieścia tysięcy. Aminokwasy zawierają dwie grupy funkcyjne: karboksylową COOH – ma właściwości kwasowe i aminowa NH2 – ma właściwości zasadowe a do tego dodatkową grupę karboksylową, aminową, siarkę, grupy aromatyczne itp. Białka mogą mieć strukturę pierwszorzędową, drugorzędową, trzeciorzędową i czwartorzędowa (jak wyglądają też trzeba wiedzieć). A jakie są ich funkcje? Na przykład enzymatyczna (są biokatalizatorami), reakcja endoergiczna (podnosi energię aktywacji), reakcja egzoergiczna (podnosi energię aktywacji), koenzym – niebiałkowa część enzymu, budulcowa – tworzą włókna nadające sztywność organizmowi (budują włókna mięśniowe – aktyna i miozyna). Do tego odpowiadają za ruch i oczywiście mogą być materiałem zapasowym (np. u roślin motylkowych). W skrócie po prostu odpowiadają za budowanie tak potrzebnych nam mięśni.